Günümüzde sıklıkla dile getiren Endüstri 4.0 konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştiren Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği, söz konusu süreçte gerek ulusal, gerekse uluslararası üyeleriyle firmalara her türlü desteği veriyor.

ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği); sanayinin temel taşı olan otomasyon sektörünün bilinirliğini sağlayacak bir çatı oluşturmak ve sektörün uluslararası rekabet gücünü artırmak amacıyla 2004 yılında faaliyetlerine başladı. Derneğin üyeleri; fabrika otomasyonu, proses otomasyonu, montaj hattı otomasyonu, robotik otomasyon vb. alanlarda hizmet veren, konularında uzman, yüksek teknolojiye hâkim, tecrübe ve bilgi birikimi yüksek, yurtiçinde ve yurtdışında sağlam referanslara sahip ulusal ve uluslararası menşeli firmalardan oluşuyor. Günümüzde sıklıkla dile getirilen Endüstri 4.0 konusunda da yoğun çalışmalar gerçekleştiren dernek, söz konusu süreçte gerek ulusal, gerekse uluslararası üyeleriyle firmalara her türlü desteği vermeyi hedefliyor.

“2004 yılında faaliyetlerimize başladık”
Derneklerinin kuruluş hikâyesinden bahseden ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, şöyle konuştu: “Dernek 2004’te kurulmadan önce, sektörün önde gelen firmaları tarafından birçok kez oluşum toplantıları gerçekleştirildi. Amaç; sanayinin temel taşı olan bu sektörün varlığını ortaya koyacak, bilinirliğini sağlayacak bir çatı oluşturmaktı. Avrupa standartlarıyla yarışabilecek düzeyde olan Türk mühendisliğinin gücünü ifade edebilmek ve sektörümüzün uluslararası rekabet gücünü artırmak da, ENOSAD’ın kuruluş hedefleri arasında yer alıyordu. Büyük çaplı kuruluşların hizmet alma noktasındaki birçok projede yurtdışı firmalar projeyi üstlendikleri andan itibaren, projeyi yürüten ve tamamlayan yine Türk mühendislik firmaları oluyordu. Yani bir anlamda yerli üst düzey mühendislik firmaları, ‘büyük çaplı projelerin gizli kahramanlarıydı’ diyebiliriz. Bundan dolayı, öncelikli olarak tercih edilen yurtdışı firmaların yanı sıra, bizim de ciddi anlamda bir mühendislik, proje geliştirme ve uygulama kabiliyetine sahip firmalar olduğumuzun hem siyasi erk tarafında, hem de kamuda algılanması önemliydi. Bu durum sonucunda değerli hocamız Dr. Emin Olcay Başkanlığı’nda sektörde yer alan çok değerli 16 firma ile derneğimizin kuruluşu gerçekleştirildi. Sonrasında sektörde söz sahibi önemli şirketler, sektörü temsil eden bu platforma davet edildi. Ulusal ve uluslararası menşeli 16 kurucu firmanın üyeliği ile başlayan bu yolculuğumuzda bir teknoloji platformu olarak tanımladığımız derneğimizde bugün; fabrika otomasyonu, proses otomasyonu, montaj hattı otomasyonu, robotik otomasyon vb. alanlarda hizmet veren, konularında uzman, yüksek teknolojiye hâkim, tecrübe ve bilgi birikimi yüksek, yurtiçinde ve yurtdışında sağlam referanslara sahip ulusal ve uluslararası menşeli firmalar bulunuyor.”

“Çalışmalarımızda devamlılık esastır”
Göreve geldikleri andan itibaren tek hedeflerinin; kuruluşundan bu yana tüm yönetimlerin uyguladığı gibi, her biri çok değerli olan üyelerden oluşan ENOSAD’ı lâyık olduğu en iyi noktaya ulaştırmak olduğunu aktaran Halıcı, “Derneğimizin kuruluş amaçları ve genel yapısı itibarıyla yapılan çalışma ve projelerde devamlılık esastır. Bu yapıyı göz önünde bulundurarak daha önce yapılmaya başlanan çalışmaların devamını sağlamakla beraber, dünyada yaşanmakta olan gelişim ve değişime bakıldığında, bugün teknolojide gelinen en önemli nokta dijitalleşmedir. Yani diğer bir deyişle; ilk olarak 2011 yılında Alman hükümetinin tanımıyla ‘Endüstri 4.0’ evrimidir. Bu kavram, sanayileşmenin başlangıcından itibaren geçirdiği evrimler sonucu bugün teknolojinin geldiği noktayı tarif etmektedir. Endüstri 4.0, diğer tanımıyla dijitalleşme; sanayide 3.0 döneminde de var olan bir kavram olmakla beraber, bugün teknolojik üretim ve gelişimin tamamının bu yöne evrilmesini tanımlamaktadır. Bu evrim sadece teknolojide değil, insan yaşamı üzerinde de büyük değişimlere neden olacaktır” diye konuştu.

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

E-Posta Listesine Kaydolun

Dr. Halıcı'nın yazıları, seminer ve konferanslarından haberdar olun.

Başarıyla Kaydoldunuz!

Share This